Co jsou tištěné spoje a jak se vytváří?
Dneska budeme v tomto článku pokračovat o povídání na téma elektrotechnika. Dneska konkrétněji na téma. Jak vyrobit tištění spoj. Pojďme si nejdřív ale říci co to vlastně ty tištěné spoje jsou. Tištěný-neboli plošný spoj je deska určená k osazení elektronických součástek, které propojují vodiče vytvořené v tenké kovové vrstvičce na povrchu desky. Vývoj spojů začal na počátku 20.století. V roce 1903 německý vynálezce Albert Hanson použil fóliové vodiče laminované na izolační desce v několika vrstvách. A o spoustu dalších vědcích, kteří mají jakoukoli souvislost s tištěnými stroji se dočtete na internetu. Nejprve je důležité vytvořit nějakou předlohu.
Nejlepší je vytisknout si předlohu na průhlednou fólii, ta se přiloží na destičku a ozáří se UV zářením. Ozářené části se stanou buď rozpustnějšími nebo méně rozpustnými. Jakmile je destička osvícená může se začít vyvolávat. Optimální je nechat polymér nějakou dobu stát cca 15-30 minut, jakmile je destička už ustálená, může se začít vyvolávat. U všeho je daný návod, jak se má destička správně vyvolat. V hydroxidu sodném ponoříme destičku. Tam kde to bylo osvícené se udělá čistá měď, necháme v roztoku ustálit, pak destičku vyvoláme tak, že odstraníme přebytečnou měď tam kde to nekryje lak.
Existují dva postupy a to – buď se destička ponoří do velmi koncentrovaného roztoku chloridu železitého což není levné, druhá možnost je ponoření do roztoku buď do kyseliny chlorovodíkové anebo dusičné. jakmile se tam destička ponoří tak po čase se veškerá nechráněná měď odleptá, ve výsledku získáte destičku s plošným spojením, kde některé části jsou stále kryté lakem. Ten můžete nechat proti korozi, ale pokud chcete na tuto destičku připájet je nutné lak odstranit. Pak stačí destičku smáčet acetonem, lak se rozpustí – odplaví a máte čistou destičku připravenou pro pájení.