Nakupujte textil a obuv výhodně v secondhandu
Nakupování v second handech krátce po sametové revoluci bylo považováno mnoha lidmi za krajní řešení, i když v té době rostla poptávka po zahraničních oděvech. Dovážel se k nám jen omezený sortiment partiového zboží z druhé ruky a museli jsme si pár let, či spíše desítek let počkat, než se nasytí běžný trh, a nežli se i v našich „sekáčích“ začnou objevovat výrobky, které skutečně za zakoupení stojí. V současné době lze pořízení oblečení z tohoto zdroje mnohdy považovat za ekvivalentní tomu ze značkových obchodů. Proč je dnes výhodné nakupovat právě v second handu?
Cena – toto je poměrně jasný důvod, proč někteří lidé raději nakupují právě zde. Přitom tu objevíte výrobky v téměř stejné kvalitě, jako z běžných obchodů s textiliemi, ale za poloviční nebo i nižší cenu.
Nový versus sepraná bavlna – kdo rád nosí bavlněné oblečení, může mít problém u nových výrobků s tím, že je bavlna příliš „tvrdá“ a dosud neobnošená. Stačí ji ovšem tak desetkrát – dvacetkrát vyprat a hned se to zlepší. Bavlněné oblečení ze second handu je však již mnohokrát vyprané, takže tam vás to nemusí trápit.
Jedinečné modely – second hand mnohdy ukrývá poklady jedinečné, s nimiž se v běžné konfekci nesetkáte. A tak se stane, že máte na sobě tričko nebo mikinu, co v širokém dalekém okolí nikdo neobléká.
Barvy – možná jste také zaregistrovali, že se mnoho lidí zbavuje barevného oblečení a dává přednost barvám spíše ponurým – šedé, černé, tmavě modré či hnědé. S tím totiž koresponduje i stav mysli, protože barva přináší radost, zatímco šeď a čerň spíše vyvolávají deprese a odráží nějaký vnitřní problém. Máte-li rádi barvy, využijte toho při nákupu v second handech, protože tam někteří negativně naladění lidé mnohdy odloží to, co jim připadá příliš „barevné“.
Prošlápnutá obuv – použitá obuv je vždy ošetřena dezinfekcí, takže se nemusíte obávat nákazy plísní a podobných patogenů. Přitom prošlápnuté boty mnohdy sedí lépe, než nové. S tím měli zkušenosti například vojáci základní služby za socialismu, kteří obouvali „kanady“ po těch, co byli v kasárnách před nimi.