Univerzalita dětských hřišť
Dětská hřiště na soukromých pozemcích a veřejných plochách se vyznačují jednou typickou vlastností – jsou koncipované v univerzálním duchu. To znamená, že si tu mohou hrát děti velmi širokého věkového rozpětí, chlapci i dívky, a pro každého něco na dětském hřišti bude vždy k mání.
Houpačka – ta by neměla na žádném dětském hřišti chybět. Houpačky nesmírně zklidňují psychiku a zároveň podporují činnost imunitního a lymfatického systému. Zároveň uvolňují napětí, pokud jsou děti vystavované psychickému tlaku a stresu, což ve školách bývá poměrně často.
Prolézačky – prolézačka podporuje fyzickou zdatnost, obratnost a šikovnost. Děti se na prolézačkách trénují do praktického života, aby byly schopné pohybovat se v přírodě (i na ulici) bez zranění a dalších zdravotních problémů.
Skluzavka – dětské hřiště bez skluzavky – to není ono. Jistě uznáte, že by děti měly mít možnost dokonalého odreagování, které právě skluzavky a tobogány umožňují. Skluzavka ovšem musí být bezpečná, aby se nezřítila, nebo aby si děti nezadřely do zadní části těla velmi bolestivou laminátovou třísku.
Pískoviště – hrát si na písku mohou s dětmi i jejich rodiče, je to zábava pro celou rodinu, velmi kreativní a rozhodně ne nudná. Pískoviště však doporučujeme zakrýt vhodným krytem proti volně pobíhajícím zvířatům, zejména kočkám, které je mohou považovat za venkovní toaletu.
Krátká lezecká stěna -pouze některá hřiště jsou vybavena i lezeckými stěnami. Pochopitelně jde o menší rozsah lezení, aby byla stěna bezpečná a nedocházelo tu k vážným úrazům.
Lano na šplhání – pro děti i pro dospělé se na dětských hřištích hodí i lezecké lano.
Bosonohý chodník – v poslední době roste zájem o barefoot chodníčky, vyzdobené kameny, oblázky, štěrkem a pískem různé velikosti, šiškami, větvičkami, dřevěnou kulatinou atp. Můžete jím doplnit hřiště dle vlastní fantazie, anebo se inspirovat na Internetu.